VOLEYBOL TEKNİKLERİ

03/04/2018 Kapalı Yazar: Beden Hocası

Tüm voleybolcular, floatörler ve atlayış hizmetlerini sunmak için uygun teknikleribilmelidir  . Sunucular, hizmet öncesi bir rutin uygulayarak zaman harcamalıdır. Bir rutin geliştirmek, sunucuların odaklanmasına ve hizmet vermeye hazır olmasına yardımcı olacaktır.

Servis için temel voleybol teknikleri?

  • Topu servis omzunuzun önüne atın.

 

  • Dirseğinizi yüksek ve geri tutun.

 

  • Topun ortasına topun ortasıyla temasa geçin.

 

 • Kollarını takip et.

Bunlar sadece kurallar. Daha iyi bir başarıya sahip olmanın farklı bir yolu varsa, bu iyi, en iyi olanı yap.

Temiz bir katı kontak, iyi bir flatörün anahtarıdır . Şamandıra hizmetimde sağlam bir temas kurmaya çalıştığımı biliyorum, daha fazla bükülmüş bir dirsekle topu temas ettireceğim.

Bunun, bu katı teması elde etmek için tonun yüksekliğini ayarlamak için bana biraz daha fazla bir pencere verdiği hissine kapılıyorum.

Örneğin, her hizmet verdiğimde bir uzatma koluyla topu temas ettirmek istesem, iyi bir katı temas elde etmek için atmamın yüksekliği daha kritik olurdu.

Harika geçiş için ortak  voleybol teknikleri  …

Hareket ederken vücudunuzun ağırlık merkezi . Temel olarak, geçmek için pozisyon alırken ayaklarınızda ışık olmak istersiniz.

Zeminden zıplamadan adım atmak önemlidir çünkü yukarı ve aşağı zıplarken topun üzerine odaklanmak zorlaşır.

Güçlü eksantrik kuadriseps kuvveti, basamakları çekerken kuvveti emmek için daha iyi bir kabiliyete yol açar.

Önkollarınız ile sağlam bir platform oluşturun . Dirseklerinizi kilitlerken kollarınızı uzatın ve ellerinizi bileklerde aşağı doğru döndürün. Stabilite sağlayan sağlam bir platform oluşturmak istersiniz.

Kollarınızı değil, kalçalarınızı ve bacaklarınızı kullanın . Hızlı hareket edebilmek çok önemlidir.

Her geçtiğinizde, hızlı bir şekilde sabit bir pozisyona girmeye konsantre olun. Bu tekniği, her geçişinizde, tekrarlamanız durumunda, kendinizi daha iyi bir yoldan geçmek için eğiteceksiniz.

Eğer çok iyi hareket kabiliyetiniz yoksa ya da geçmeye çalışırken tembel olmuyorsanız, tekniğinizi anında daha az tutarlı geçişe yol açacak şekilde ayarlamalısınız.

 

Ellerinizle havai geçme için voleybol teknikleri

Topu geçmek için elinizle alacaksanız, topu hedefinize yönlendirmek için hızlı bir parmak hareketi kullanarak geçmek genellikle daha kolaydır.

Bu hızlı parmak hareketi (bazen parmakların çoklu temasları) daha iyi kontrol sağlar. Bunu sadece ilk ekip irtibatında yapın çünkü ikinci ve üçüncü kişilerde birden fazla kişi yasa dışıdır.

Bu, zorlu veya hedefinizden gerçekten uzak olan toplar için çok iyi çalışıyor.

Net üzerinden gelen veya yavaşça düştüğünüz toplarda, normalde ellerinizle (normal ayar hareketiniz) olduğu gibi topu almanız en kolay yol olabilir.

 

 • Hedefe git. İkinci top her zaman setterdir. Bunu önceden bilmiş gibi görerek, ayarlayıcılar doğru bir şekilde dizilmiş olmalı ve hedefe doğru hareket etmeye hazır olmalılar.
 • Hedeften hareket etmeye hazır olun. Eğer mümkünse, ilk adımı doğrudan topun geçtiği yere götürün. Oyuncunun sahip olduğu daha iyi yargıda bulunun, topun gittiği yere doğru ilerlerken yapacakları daha iyi iş. Çok erken ayrılırlarsa ya da kötü bir yargıda bulunurlarsa, yanlış yöne doğru adım atarlar ve oraya çabuk gelmezler.
 • Topu yere uzat. Setters, topun nereye geçeceğini tahmin etmelidir. Hizmetin ne denli sert olduğuna dikkat ederek ve pasörün topu ele geçirme şeklini izleyerek, geçişte iyi bir okuma yapabilirler.
 • Dur ve ayarla. Şimdiye kadar yapılan her şey, ayarlayıcının ne kadar iyi durup ayarlayabildiğini belirler. Açıktır ki, birçok durumda ayarlayıcı ayar yaparken hareket etmelidir. Fakat ideal olarak, setter oraya ulaşmalı ve topu ayarlarken soldan sağa doğru ağırlık aktarmalıdır.
 • Hedefe git . İkinci top her zaman setterdir. Bunu önceden bilmiş gibi görerek, ayarlayıcılar doğru bir şekilde dizilmiş olmalı ve hedefe doğru hareket etmeye hazır olmalılar.
 • Hedeften hareket etmeye hazır olun . Eğer mümkünse, ilk adımı doğrudan topun geçtiği yere götürün. Oyuncunun sahip olduğu daha iyi yargıda bulunun, topun gittiği yere doğru ilerlerken yapacakları daha iyi iş. Çok erken ayrılırlarsa ya da kötü bir yargıda bulunurlarsa, yanlış yöne doğru adım atarlar ve oraya çabuk gelmezler.
 • Topu yere uzat . Setters, topun nereye geçeceğini tahmin etmelidir. Hizmetin ne denli sert olduğuna dikkat ederek ve pasörün topu ele geçirme şeklini izleyerek, geçişte iyi bir okuma yapabilirler.

Dur ve ayarla . Şimdiye kadar yapılan her şey, ayarlayıcının ne kadar iyi durup ayarlayabildiğini belirler. Açıktır ki, birçok durumda ayarlayıcı ayar yaparken hareket etmelidir. Fakat ideal olarak, setter oraya ulaşmalı ve topu ayarlarken soldan sağa doğru ağırlık aktarmalıdır.

Net Saldırı

Tutarlı ayak çalışması geliştirin. Yaklaşım için voleybol teknikleri 3 veya 4 ayak adımdan oluşur. 3 adımlı yaklaşım sağ elli saldırganlar için sol-sağ-sol, sol elli saldırganlar için sağ-sol-sağ olacaktır. voleybol teknikleri oyuncu yaklaşıyor Oyuncular tutarlı bir 4 adım yaklaşımı veya 3 adım yaklaşımı geliştirmek için eğitmeden önce, ilk iki adımda ilk önce çalışmak en iyi olabilir.

Son iki adımı en çok önem verenler. İlk önce 3 ya da 4 basamaklı yaklaşımlar üzerinde çalışmadan önce son ikisini öğrenmeye konsantre olun.

1. Hızlı yaklaşmak. Yüksek atlamak için hızlı hareket etmelisin. Atlama yüksekliğini en üst düzeye çıkarmak için hızlı bir şekilde (özellikle son çifte) hızla adım atmaya odaklanın.

2. Kollarınızı geri döndürün. Kollarınızı geriye doğru döndürerek, elastik enerjiden ve sinir sisteminizdeki dikey reflektörlerden yararlanarak, dikey yönde uzayabilir.

3. Kollarınızı yukarı kaldırın. Kollarınızı yukarı kaldırdığınızda, yüksekliğinizi en üst düzeye çıkaracak olan yukarı kalkma momentine devam edeceksiniz. Ayrıca, vurmak için daha iyi bir vücut pozisyonunda olacaksınız.

4. Topla vurma omuzunuzun önünde temas kurun. Her vurduğunuzda topa aynı noktada temas etmek en iyisidir. Bu tutarlı bir silahlanma geliştirir.

Bir isabetçi ayağından voleybol tekniklerinin (doğru noktadan atlayarak), topa çok yakın bir noktada topa vurmanız üzerinde büyük etkisi vardır.

5. Top-spin’i topa koyun. Vurduğunuzda topa en iyi dönüşü yapabilmek, vuruş yaparken daha iyi açılara sahip olmanızı sağlar, böylece daha fazla mahkeme vurulur.

Bu genellikle topa temas ettiğinde bileği yakalama denir.

bloke etme

Engelleme için voleybol  teknikleri  , mahkemeyi görmeyi ve engellemeye hazırlanırken ağda hızlı kararlar almayı içerir.

İyi bir mahkeme vizyonuna sahip olmak, diziyi, topu ve vurucuyu izlerken iyi kararlar vermeyi içerir.

İyi mahkeme vizyonu . Sıklıkla, setterin topu geçtikten sonra topu izleyerek nereye kuracağını tahmin edebilirsiniz.

Topun geçtiği yeri daha iyi yargılayabiliyor olsanız, setterin ne yapacağını daha iyi tahmin edebilirsiniz.

Engelleyici ve vurucuları izlemek, engellemek için en iyi pozisyona girmek için çok önemlidir.

Ön sıradaki oyuncuları tanımlayın . Tüm engelleyiciler, ön sıradaki oyuncuların servis öncesi kimin olduğunu bilmelidir.

Ayrıca, ayarlayıcının ikinci topa yasal olarak saldırabileceğini bilmek için ayarlayıcıyı ön sıra veya arka sıra olarak tanımlayın.

Voleybol teknikleri karıştırma ve geçiş adımı optimal blokaj pozisyonuna geçmek için kullanılır.

Shuffle adımı . Shuffle tekniği muhtemelen en kolay olanıdır çünkü kalçalar ağa karedir.

Crossover adımı . Çaprazlama daha zordur çünkü hareket sırasında kalçalarınızı çevirirsiniz ve zıplamadan önce kareye geri çekilmeniz gerekir.

Krossover, bloklamak için çok uzaklara gitmek zorunda olduğunuz zamanlar için daha iyidir, çünkü oraya daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsin.

 

Düz yukarı zıpla ve ağa gir

Blokerler, tutarlı bir blok sıçrama oluşturmak için iyi bir denge ve stabiliteye ihtiyaç duyarlar.

Bir engelleyici yukarı doğru atlamak ve yüzmeksizin daha iyi olur, daha iyi olurlar, ağdan uzak dururlar ve bloklarını rakibe sokarlar.

Geniş parmaklar ve engelleme sırasında yaşasın . Parmaklarınızı sıkışmalarını önlemek için parmakları geniş ve sıkı tutun ve başparmak yukarı baksın.

Parmaklarınızı geniş yaymanız, daha fazla yer kaplamanızı sağlar.

Engelleme elleriniz için voleybol teknikleri. Elinizi rakiplerinizin sarayına sokmak için elinizi toplayın. Dış engelleyici dış el ile biraz daha uzağa ulaşmalı ve nüfuz etmelidir.

Bu, dış elin, topu mahkemeye engellemek ve sınırların dışında olmamak için biraz daha iyi bir açı verecektir. Eğer emin güveniyorsun? T topu geri sınırları dışına bloke, bu her zaman engelleme sırasında topu el ile çevrelemek için iyi bir fikirdir.


Kazma

Blok etrafında dizilmiş bir savunma pozisyonunda başlayın . Blokerlerin hangi alanı alacağını (çizgi veya açı) bilir.

Kazma için voleybol tekniklerinin temelleri  

  • Ayaklarının üstünde ve ayaklarının üstünde, topuğunda değil.

 

  • Sert tahrikli bir top kazmak için sabit bir pozisyonda olmaya hazır olun.

 

  • Bir atış veya ipucu çalıştırmak için hareket etmeye hazır olun.

 

  • Kollar, ön kollarınızla bir top kazmak ya da bir top yükü oynamak için tepmeye hazırdır.

 

 • Gözler, ne yapacaklarına dair herhangi bir ipucu izlemek için vurucu üzerinde duruldu.

Yastıkla çalıştırılan toplar . Topu ağınızın yanında tutmak için isabetli silahlarınızı emmeye çalışmalısınız.

Topu yanınızda tutabiliyorsanız, takımınızın bir saldırgan ayarlayarak mitingi kazanma şansı daha yüksektir.

Yere gitmek için voleybol teknikleri . Oyuncular topa oyun oynarken ayaklarının üstünde kalması için teşvik edilir.

 

Acil oyun oynamak için beş ortak teknik var …

1. Daralt. Düşük bir savunma pozisyonundan, bir oyuncu son bir ikinci topun oynaması için yere düşebilir. Çökme, bir top beklenenden daha kısa düştüğünde kullanılır.

2. Yayın. Topun önüne düşen topu önceden tahmin ederek, bir defans oyuncusu ileriye doğru bir hamle yapmak ve bir oyuna ulaşmak için yayma tekniğini kullanabilir.

Yayılan voleybol teknikleri, savunmanın bir adım atıp ulaşması için zamanın olması dışında, çöküş gibi.

3. Dalış. Bu, oyun oynarken vücudun havadaki bir pozisyonda olması haricinde, yayılmaya benzer.

4. Gözleme. Savunma oyuncuları topu yere vurmaktan kurtarmak için bir gözleme yapabilirler. Gözleme, parmaklar sıkıca yayıldıkları ve topla buluşmak için yere yerleştirilmeleri dışında bir kıvrıma benzer.

Pancaking, top oynamak için iyi voleybol tekniklerinden biri olabilir çünkü iyi bir gözleme yaparsanız, takım arkadaşlarınızın topu oyunda tutmasına izin verecek iyi bir sıçrama elde edersiniz.

5. Omuz veya varil rulo.  Savunucular, topa yakın yere doğru oynayarak topu kaldırmaya çalışırken sağa, sola veya öne doğru uzatarak bir yuvarlanma tekniğini kullanabilirler.

Top oynadıktan sonra oyuncular bedenlerini yuvarlamak için momentumlarını kullanırlar ve dengesini hareket etmeye hazır bir konumda yeniden kazanırlar.

Rolling muhtemelen acil voleybol tekniklerinin en güvenli olanıdır çünkü oyuncular yere çok sert vurmazlar.

 son