SPORDA İLKLER

03/04/2018 Kapalı Yazar: Beden Hocası

 

Johnson, 26 Aralık 1908'de TKO tarafından Tommy Burns'ü yenerek dünya ağır siklet şampiyonluğunu kazanan ilk Afrikalı-Amerikalı oldu.
10 AP’den 2

JACK JOHNSON

Johnson, 26 Aralık 1908’de TKO tarafından Tommy Burns’ü yenerek dünya ağır siklet şampiyonluğunu kazanan ilk Afrikalı-Amerikalı oldu.

Yaklaşık 3,000 seyirci, Bannister'ın Oxford'da Iffley Road Track'teki İngiliz AAA ve Oxford Üniversitesi arasındaki bir buluşma sırasında dört dakikadan daha kısa bir sürede milleri çalıştırmak için kaydedilen tarihte ilk kişi olduğunu gördü.

3 of 10 Getty Images

ROGER BANNISTER

Yaklaşık 3,000 seyirci, Bannister’ın Oxford’da Iffley Road Track’teki İngiliz AAA ve Oxford Üniversitesi arasındaki bir buluşma sırasında dört dakikadan daha kısa bir sürede milleri çalıştırmak için kaydedilen tarihte ilk kişi olduğunu gördü.
 

Robinson, 15 Nisan 1947'de büyük liglerdeki renk bariyerini kırdı. Brooklyn Dodgers için 10 sezon oynamaya devam etti ve 1947'de NL Çaylak Ödülü'nü ve 1949'da MVP'yi kazandı.

4 10 Marka Kauffman / SI

JACKIE ROBINSON

Robinson, 15 Nisan 1947’de büyük liglerdeki renk bariyerini kırdı. Brooklyn Dodgers için 10 sezon oynamaya devam etti ve 1947’de NL Çaylak Ödülü’nü ve 1949’da MVP’yi kazandı.
 

Under the handling of trainer H. Guy Bedwell and jockey Johnny Loftus, Sir Barton became the first of 11 horses to win the Kentucky Derby, the Preakness Stakes and the Belmont Stakes -- an accomplishment which would become known as the Triple Crown.

10 AP’den 5’i

SIR BARTON

Eğitmen H. Guy Bedwell ve jokey Johnny Loftus’un yönetiminde, Sir Barton, Kentucky Derbisini, Preakness Stakes’i ve Belmont Stakes’i kazanacak olan 11 attan biri oldu – Triple Crown olarak bilinen bir başarı.
 

Gibson became the first African-American to win Wimbledon and the U.S. Championships, winning both tournaments in 1957 and 1958.

10 AP’den 6

ALTHEA GIBSON

Gibson, Wimbledon ve ABD Şampiyonalarını kazanan ilk Afrikalı-Amerikalı oldu ve 1957 ve 1958’de iki turnuva kazandı.
 

Two years after leading Syracuse to its first and only national championship as a sophomore, Davis became the first African-American player to win the Heisman Trophy.

Syracuse Üniversitesi Atletizm 10 Nezaket 7

ERNIE DAVIS

Siracını ilk ve tek milli şampiyona olarak ikinci sınıftan iki yıl sonra Davis, Heisman Kupasını kazanan ilk Afrikalı-Amerikalı oyuncu oldu.
 

One year before she defeated Bobby Riggs in the famous Battle of the Sexes, King became the first woman to be named SI's Sportsperson of the Year.

8 of 10 Stephen Green-Armytage / SI

BILLIE JEAN KING

Ünlüleri Muharebeler Savaşı’nda Bobby Riggs’i mağlup etmeden bir yıl önce Kral, Yılın Sporcusu olarak adlandırılan ilk kadın oldu.
 

In 1990 the Raiders made Shell the NFL's first African-American head coach in the modern era. He would win AFC Coach of the Year honors in his first season after leading L.A. to the AFC title game

9 of 10 Andy Hayt / SI

SANAT KABUĞU

1990’da Akıncılar, NFL’nin ilk Afrikalı-Amerikalı ana koçunu modern çağda Shell yaptı. İlk sezonunda AFC şampiyonluğunu AFC şampiyonluğuna götürdükten sonra AFC Teknik Direktörlüğü’nü kazanırdı.
 

Martin became the first woman to score points in a Division I football game when she booted three extra points for Jacksonville State in a 71-0 win over Cumberland. <br><br>What Firsts in Sports would you add to the gallery? Send comments to siwriters@simail.com.

10 AP’den 10

ASHLEY MARTIN

Martin, Bölüm I futbol maçında puan toplayan ilk kadın oldu. Jacksonville State için Cumberland’da 71-0’lık bir galibiyetle üç ekstra puana çıktı.