HENTBOL TARİHİ VE GELİŞİMİ

03/04/2018 Kapalı Yazar: Beden Hocası

bjk_hentbol_sampiyon_B

 Modern takım hentboluna benzer oyunlar tarihsel olarak dünyadaki birçok farklı kültürde oynanmıştır. Örneğin, eski Yunanlıların ve Romalıların bir tür hentbol oynadığını biliyoruz ve hentbol da Inland’ın Grönland’da ve Avrupa’daki Fransızlar Orta Çağ kadar erken bir zamanda oynadı. 19. yüzyılda hentbol Ukrayna (gandbol), Danimarka (håndbold), Almanya (torball), Slovakya (hádzaná) ve Çek Cumhuriyeti (házená) gibi ülkelerde çaldı.

Takım hentbolu, bugün bildiğimiz gibi, 1800’lerin sonunda kuzey Avrupa’da gelişti. Bu dönemde özellikle İsveç, Norveç, Danimarka ve Almanya’da popülerdi ve Danimarka, modern hentbolun doğum yeri olarak kabul ediliyor. Modern hentbolun kuralları 1898 yılında Danimarkalı spor hocası Holger Nielsen tarafından hazırlandı ve 1906’da yayınlandı. Aynı zamanda Danimarkalı bir öğretmen olan Rasmus Nicolai de 1897’de benzer kurallar çizdi.

Almanya’da hentbol kuralları 1917’de Max Heiser, Karl Schelenz ve Erich Konigh tarafından yayınlandı. Schelenz kuralları birkaç yıl sonra ayarladı ve 1925’te erkekler için ilk uluslararası hentbol oyunlarında kullanılan bu ayarlanmış kurallar oldu. Almanya Belçika ile tanıştı. Almanya’nın Avusturya ile tanışmasıyla beş yıl sonra kadınlar için ilk uluslararası hentbol oyunu da aynı maçta kullanılmıştı.

1926’da Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu Kongresi, saha hentbolu için uluslararası kurallar hazırlamak üzere bir komite tayin etti. İki yıl sonra Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonu kuruldu.

Hentbol, ​​İskandinavya ve Almanya’da gelişmeye devam etti ve Berlin’deki 1936 Yaz Olimpiyatları’nda erkek avuç hentbolu sergileniyordu. Bundan sonra, erkek hentbolu Olimpiyatların bir parçası haline gelmeden önce Münih’teki 1972 Yaz Olimpiyatları’na kadar devam edecek ve Montreal’deki 1976 Yaz Olimpiyatları’na kadar kadın hentbolu eklenemedi.

Erkekler Hentbol Dünya Şampiyonası, II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar 1935’te başladı. Daha sonra her 4 (bazen 3) yıldan 1995’e kadar oynadı. İzlanda’daki 1995 dünya şampiyonasından bu yana, dünya şampiyonası iki yılda bir gerçekleşti. İlk kadın hentbol dünya şampiyonası 1957’de gerçekleşti.

11 Temmuz 1946’da, Danimarka ve İsveç’in girişimi ve daveti üzerine Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) kuruldu. Yeni federasyonun kurucu üyeleri Fransa, Hollanda, İsviçre, Polonya, Norveç ve tabii ki – Danimarka ve İsveç oldu. IHF, Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonu’nu (IAHF) değiştirdi. Bugün, İHF yaklaşık 170 üyeye sahip ve dünya çapında 795.000 takım hakkında yönetiyor.

Erkekler hentbol dünya şampiyonası

Dünyanın ilk hentbol dünya şampiyonası 1938’de, Berlin’deki Deutschlandhalle’de 5 ve 6 Şubat’ta gerçekleşti. Dört takım katıldı: Almanya, Avusturya, Danimarka ve İsveç. Şampiyona, herhangi bir nakavt sistemi olmaksızın tek grup halinde bir turnuva olarak oynanmış ve Almanya rakiplerinin her birini yenerek kazandı. Şampiyona iki gün boyunca 18.000 seyirci çekti. Her maç 20 dakika sürdü (yarım saat başına 10).

1938 yazında, ilk erkek avcılığı dünya şampiyonası gerçekleşti ve tıpkı iç mekan selefi gibi Alman topraklarında çalındı. Bir kez daha Alman takımı kazandı.

Her iki şampiyonluk da (iç mekan ve saha) 10 yaşındaki Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonu (IAHF) tarafından düzenlendi ve 10 yıl dönümünü kutladı.

II. Dünya Savaşı sırasında hentbol dünya şampiyonası oynanmadı. Savaştan sonra, yeni kurulan Uluslararası Hentbol Federasyonu (Almanya’yı içermeyen) 1946’da İsveç ile Danimarka arasında uluslararası bir maç düzenleyerek çalışmalarına başladı. Bu maç 6 Kasım’da İsveç’in Göteborg şehrinde oynanmış ve İsveç 9 ile Danimarka’yı mağlup etti.