BOCCE TARİHİ VE GELİŞİMİ

03/04/2018 Kapalı Yazar: Beden Hocası

DSC_0182Topları bir hedefe doğru atmak insanoğlunun bildiği en eski oyun. MÖ 5000 yıllarında Mısırlılar cilalı kayalara sahip bir Bocce formu oynamışlardır. Bir top ya da cilalı taş atma figürlerinin grafiksel gösterimleri MÖ 5200’lerin başlarına kadar kaydedilmiştir. Bocce bugün erken öncekilerinden oldukça farklı görünmekle birlikte, Bocce’nin soyunun kırılmamış iş parçacığı, sabit bir hedefe yaklaşmak için sürekli olarak ortak bir amaçtır. olabildiğince.

Bu ilk amaçtan itibaren, Bocce’nin temel kuralları doğdu. Mısır’dan oyun, Yunanistan’a yaklaşık 800’lük bir yol kat etti.

Romalılar oyunu Yunanlılardan öğrendi ve daha sonra imparatorluğun tamamında tanıttı. Bocce’deki Roma etkisi oyunun adıyla korunur; Bocce, patron anlamına gelen Vulgate Latin bottia’dan türemiştir.

Henri Matisse – “Il Gioco Delle Bocce”

Erken Romalılar bugün Bocce olarak bildiklerimize benzeyen bir oyunu ilk oynayanlar arasındaydı. İlk zamanlarda Afrika’dan getirilen hindistancevizi kullandılar ve daha sonra Bocce toplarını oymak için sert zeytin ağaçlarını kullandılar. İmparator Augustus ile başlayan Bocce, devlet adamı ve yöneticilerin sporu oldu.

Erken Yunan doktoru Hipokrat’tan büyük İtalyan Rönesanslı Galileo’ya kadar, Bocce’nin ilk katılımcıları, oyunun atletizm ve rekabet ruhunun bedeni yeniden canlandırdığını belirtti.

Oyun Avrupa’da asalet ve köylü sporu olmaktan çok hızlı bir büyüme gösterdiği için, ulusların sağlığıyla tehdit etmeye başladı. Oyunun popülaritesi devletin güvenliğini engellemek için söylendi, çünkü okçuluk uygulaması ve diğer askeri tatbikatlardan çok zaman aldı. Sonuç olarak, Kings Carlos IV ve V, Bocce’nin çalınmasını yasakladı ve Fransa’nın Montpellier Üniversitesi’ndeki doktorlar, Bocce’nin çalınmasının romatizmayı tedavi etmede büyük bir terapötik etkiye sahip olduğu iddiasını gözden düşürmeye çalıştılar.

1576’da, Venedik Cumhuriyeti, sporu kınadı, para cezası ve hapis cezasına çarptırılanları cezalandırdı. Ve belki de en büyük mezhep, Katolik Kilisesi’nin kibarlığı engelleyen ve resmen yasaklanmış bir papaz olan Bocce’yi bir kumar oyunu ilan ederek oyunu oynamaktan kınanmasıydı.


Avrupa’nın geri kalanının aksine, Büyük Britanya’da büyük toplar oyunu büyümüştü. Kraliçe Elizabeth I ve Sir Francis Drake gibi soylular hevesli taraftarlardı. Efsaneye göre, Sir Frances Drake oyunu bitirinceye kadar İngiltere’yi İspanyol Armada’ya karşı savunmaya gitmeyi reddetti. “İlk önce oyunu bitiriyoruz, sonra Armada ile başa çıkacağız” diye ilan etti.
Bocce sıklıkla yaşları boyunca kaybolan ve popülerlik kazandı. İtalya’yı birleştirip ulusallaştırırken, sporu bugün olduğu gibi popülerleştiren Giuseppe Garibaldi idi. 1896’da, popülerliğin yeniden canlanması sırasında, ilk Bocce Olimpiyatı, Yunanistan’ın Atina kentinde yapıldı. Bocce o zamandan beri uluslararası sporun bir parçası olmuştur.

Spor, ilk olarak, Fransız boule anlam topundan “Bowls” olarak adlandırılan İngilizce versiyonunda Amerika’ya geldi. Oyunun Britanya’da nasıl oynandığına göre, Amerikan oyuncuları topu taş tozu üzerinde değil (bugün Bocce’de yapıldığı gibi) değil, bazıları da modern çimenin kökeni olan yakın kesilmiş çimler üzerinde attı. İlk Amerikan oyun sahasının New York’ta Manhattan’ın güney ucundaki Bowling Green’i olduğu ve George Washington’un 1780’lerde Mount Vernon’da bir mahkeme kurduğu kaydedildi.

Modern zamanlarda, İtalya’da ilk Bocce kulüpleri düzenlendi. Özellikle ilk İtalyan Ligi 1947’de Rivoli (Torino) kasabasında ve çevresinde on beş ekip tarafından kuruldu. 1947 de yıllık Bocce Dünya Şampiyonası’nın başlangıcını işaret ediyor. Bu Şampiyona etkinliği bugün, Birleşik Devletler de dahil olmak üzere otuzdan fazla ülkeden katılımcılar ile devam ediyor.

Yüzyılın başında pek çok İtalyan göçmeni sayesinde Bocce, Amerika Birleşik Devletleri’nde gelişmeye başladı. ABD’deki başlangıcında, göçmenlerin kaldığı kasabaların olduğu gibi oyunun birçok versiyonu vardı. Amerika’da Bocce’nin popülaritesi o zamandan beri yükselişte ve bugün ABD’de 25.000’den fazla Bocce tutkunu var.

Futbol ve Golf’ün yanında, Bocce dünyanın en çok katılan üçüncü sporudur ve dünya tarihinin en eski bildiği spor olarak kabul edilir.