BEYZBOL TARİHİ VE GELİŞİMİ

03/04/2018 Kapalı Yazar: Beden Hocası

02476FB200000578-4242168-image-a-30_1487597351192,

Beyzbolun kökenleri belirsizdir. Eski Mısır’a bir yarasa ve bir top geçmişi ile oynanan bir oyunun izleri ve 2000 yıl önce kullanılan bir top, Londra’daki British Museum’da sergileniyor.

Beyzbolu hatırlatan oyunlar, bugünlerde Romanya’nın bir parçası olan Walacchia’da (Oina: Moldova ve Romanya’da 2 Federasyon, hala Avrupa’da oyun oynuyor) ve 14. yüzyılda Rusya (Lapta) oynadı. Bir yarasa ve bir topla oynanan bir oyun, 1330’lu yıllarda Fransız rahipler arasında çok popülerdi. Aynı dönemde, William Pagula’nın bir şiiri, aslında süt sağımlarını üşümeci olarak kullanan sütlü eşyalar tarafından oynanan Stoolball adlı bir oyundan bahsetti. Almanlar Schlagball adlı bir oyundan keyif aldılar (takımlar 12 oyuncu tarafından yapıldı), bu da Kiel bölgesinde hala bir kaç turnuvaya ev sahipliği yapıyor.

Beyzbolun Rounders’dan türediği konusunda çok az kanıt var. Aslında, Rounders’ın bir evrimi olan bir oyun (içinde yazı kullandınız ve üsleri kullanmıyorsunuz ve ilk önce topa vurmaksızın bir vurucunun çalışmasına neden oluyor) Amerika’da 19. yüzyılda çaldı ve Town Ball olarak adlandırıldı. Her halükarda, tarihteki Rounders’a ilk referans (“Küçük güzel bir cep kitabı”. İngiliz Adalarında hâlâ oynanıyor ve Gaelic Athletic Association ve Galaklı Atletizm Birliği tarafından onaylanmış) 1744’ten başlıyor. İngiliz yayıncısı John Newbery tarafından basılan ve “Küçük güzel bir cep kitabı” olarak adlandırılan çocuklar için kitap. Kitap ayrıca Beyzbol ve Rounders terimlerinin karıştığı çok popüler bir kafiye de içeriyor.

Baseball ve Rounders’ın aynı kökeni Cricket’le paylaşması daha muhtemel görünmektedir. Bu oyun, Flaman çobanları tarafından (İngilizcede krick veya sopa anlamına gelen) 14. yüzyıla kadar İngiltere’ye ithal edilen ancak 17. yüzyılda organize bir spor haline gelen bir oyundur.

Öte yandan, 18. yüzyılda İngiltere’de Beyzbol denen bir oyunun oynandığına dair net kanıtlar vardır. İngiliz yazar Jane Austen, “Northanger Manastırı” nda (1818’de ölümünden sonra yayınlanan, ancak 1790’larda yazılmış olan bir kitap), Catherine Morlan’ı kriket, beyzbolu at sırtında sürme ve ülke hakkında kitaplara koşmayı tercih eden bir kadın olarak tanımlıyor. Alman yazar Johann Gutsmuth 1796’da İngiliz Beyzbolu adlı bir oyundan bahsettiği popüler oyunlarla ilgili bir kitap yazdı.
Bu, bugün Beyzbol olarak bildiğimiz oyunun bir İngiliz oyunu olduğu sonucuna varmak için yeterli değil. Aslında İngiliz Beyzbolu adlı bir oyun var. Halen Galler’de oynanır ve 11 oyuncudan oluşan iki takım içerir. Sürahi yoktur, ancak Kriket’deki gibi bir melon. Her takım 2 vuruş oynar ve 11 oyuncunun yarasa şansı olduğunda bir vuruş tamamlanır. Bir oyuncu bir üsse her gittiğinde bir koşu yapılır.

18. yüzyıl

Oyun 18’inci yüzyılda oyunun Kolonilere gittiğinde bir şey olmalı. Eski bir sürahi ve dünyaca ünlü bir spor ürünleri üreticisi olan Al Spalding, mükemmel bir hikâye buldu: Abner Doubleday (Seminoles Savaşları sırasında bir kahraman olan ve Amerikan İç Savaşı’nda bir General olan bir ordu subayı) adlı bir adam icat edildi 1839 yılında Beyzbol oyununun Cooperstown adlı bir şehrinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin yalnızca yerlilerin yaşadığı ilk yerdi. Çok mükemmel bir hikaye ve Doubleday’ın kendisi asla iddia etmedi.

Baseball’ın Doubleday tarafından icat edilmesi muhtemelen Beyzbol tarafından icat edildi, ancak bildiğimiz şekliyle alan (ya da elmas) fikrine katkıda bulunduğundan şüphe yok. Oyunun kurallarının gerçek mucidi, New York’tan bir kitap satıcısıdır: 1839’da Knickerbockers adlı bir takım kuran Alexander Cartwright, kuralları 1845’te yazmıştır (ve 1953’teki Kongre, yaptığı işi onaylamıştır) ve ilkini düzenlemiştir. Hoboken, New Jersey’de 19 Haziran 1846 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde oyun. Oyun olsa da, Kuzey Amerika’da oynanan ilk değildi. Yeni Dünya’da oynanan ilk Beyzbol oyunu 1838 Haziran’ına kadar uzanıyor ve Kanada’nın Ontario şehrinde oynanıyordu.

Organize beyzbol

Yıllar geçtikçe, Beyzbol ilk profesyonel spor oldu. 1850’de Ulusal Beyzbol Oyuncuları Birliği (NABBP) doğdu, Ulusal Lig 1876’da hayatta ve tekmeliydi.

Amerikalılar derhal bir Dünya Oyunu yapmaya çalıştılar. 1878’de Esteban Bellan adında profesyonel bir oyuncu Küba’da (tüm Karayipler’de Beyzbol ihraç etti) oyunu tanıttı ve Horace Wilson sayesinde 1870’de yarasalar ve toplar Japonya’ya geldi (oradan hızla Kore’ye ve Tayvan’a ulaştı). Oyunlar 1888 ve 1889’da Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Pasifik’te düzenlendi. 1889 yılının Şubat ayında, Albert Spalding tarafından düzenlenen bir tur, oyunu İtalya’ya taşıdı. İngiltere’de 18. yüzyılın sonlarında bir şampiyonluk yapıldı.

Oyun gerçekten 20. yüzyılda uluslararası oldu. ABD’de 1903’te Amerikan Ligi, Dünya Serisinde Ulusal Ligi’ne meydan okumaya başladı. Organize Beyzbol Ligleri tüm dünyada yayılmaya başladı: 1922 Hollanda, 1934 Avustralya, 1936 Japonya, 1938 Porto Riko, 1945 Venezuela ve Meksika, 1948 İtalya.

1920 yılında Babe Ruth