Bayram’da Sağlığımıza,Beslenmemize dikkat edelim

   

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çiğdem Aksoy, Kurban Bayramı’nda dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini söyledi

Kurban’da kırmızı et ve tatlı tüketimiyle yağ ve kolesterolde ani yükselişler meydana geldiğini hatırlatan Aksoy, bayram süresince tatlı, hamur işleri, kızartma ve et türü gıdaların fazla tüketilmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini kaydetti.

Kurban Bayramı’nda beslenmeye ilişkin değerlendirmelerde bublunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Çiğdem Aksoy, özellikle kalp damar, diyabet, hipertansiyon, obezite ve mide bağırsak hatlarının etten uzak durmalarını gerektiğini belirtti. Kurbanda ister istemez et tüketiminin olacağını dile getiren Aksoy, “Elbette et yiyeceğiz. Kırmızı et iyi kalitede protein, demir, çinko gibi mineraller içerir. Ancak etin pişirilmesi sırasında yağ eklenmemesine, kızartma ve yağda kavurma yöntemlerini kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Eti pişirirken haşlama, fırınlama ya da ızgara yapılmasını öneriyoruz. Yeni kesilmiş hayvanların etlerinde, sertlik olduğu için hem pişirmede hem de sindirmede zorluk yaşarız. Bu nedenle, özellikle mide ve bağırsak hastalıkları, eti birkaç gün bekletildikten sonra tüketmelidir.” dedi.

Tatlı tüketimine de değinen Çiğdem Aksoy, bayram boyunca çikolata, pasta, şerbetli, sütlü, meyveli tatlı türü gıdalara da dikkat edilmesini tavsiye etti. Aksoy, “Tatlı tercihlerimizi şekerlerden ve çikolatalardan değil, hafif tatlılardan yana kullanmamalıyız. Ağır hamur tatlıları ise 1-2 taneyi geçmemelidir. Tatlının kaymak ve kremasını ayırmalıyız. Asitli içecekler yerine de öncelikle su, alternatif olarak ayran, açık şekersiz çay ve bitki çaylarını tercih edilmelidir. Yani bayramda kilo vermeyi değil, aldığımız kiloyu korumayı amaçlamalıyız.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply